
Kaani- ehk hirudoteraapia
Kaaniteraapias kasutatakse apteegikaane ehk Hirudo Verbana liiki kaane. Palju on uurimustöid tehtud ka Hirudo Medicinalis’tega, aga need on paljudes riikides väljasuremise ohus ja seetõttu looduskaitse all. Kaaniteraapia on väga vana tervistamismeetod, mida on kasutatud aastatuhandeid. Andmeid selle kohta on leitud India Ayurveda meditsiinist Sanskriti käsikirjadest, Roomast, Egiptusest püramiidide seintelt, Hiina taoistlike kloostrite käsikirjadest, Nostradamus kirjeldas oma tekstides, Itaalias, Küprosel 13. sajandil peatati katkuepideemia tänu kaanidele jne. Maailmasõdade aegu, kui ravimeid veel sellisel kujul ja mahus saada ei olnud kui tänapäeval, kasutati kaane erineval pool palju: Venemaal, Inglismaal, Prantsusmaal, Ungaris, Saksamaal jne. Neid transporditi ka muudesse riikidesse sadate miljonite kaupa – see on üks põhjustest, miks H.Medicinalis’ed on väljasuremise ohus. Aga loomulikult on kaaniravi kasutatud juba kaua ka Eestis. Kahjuks on 19. ja 20. sajandil ravimitööstuse arenguga seoses kaaniteraapia paljuski unustuste hõlma vajunud. Paraku on ravimitel tihti kõrvaltoimed ja koostoimed teiste ravimitega, mida kaanidega sellisel kujul ei esine. Ühtlasi on kaanide teraapiline toime erinevate terviseprobleemide puhul palju laiem kui ravimitega, st seisundeid, mille puhul kaanidest abi võib saada on palju. Juba see on üks veenev argument miks kaaniteraapiaga alustada ja kui suuri tervisehädasid pole, siis käia ennetavalt 1-2 korda aastas enda organismi tasakaalustamas.
Kaanid on üldiselt ühekordseks kasutamiseks ja kuuluvad peale kaaniteraapiat hävitamisele. Nad reageerivad lõhnale, puudutusele, vibratsioonile, valgusele, maitsele ja temperatuurile – seega on nad küllaltki tundlikud tegelased. Kaane Eesti loodusest korjata ei tohi, seetõttu tuleb neid hankida sertifitseeritud kasvatustest (Leedust, Venemaalt, Ukrainast jne). Kasvatuste pidamisel on aga ette nähtud palju eritingimusi ja see on kallis ettevõtmine, seetõttu Eestis kasvatusettevõtet ei ole.
Mis see kaaniteraapia siis täpsemalt on?
Naha pinnale asetatakse erinevatesse kohtadesse kaanid (võib panna Hiina meditsiini akupunktuuri punktidele ja meridiaanide järgi, anatoomiliselt organi peale vms – sellel on energeetiline toime lokaalselt ja tervetele organsüsteemidele; kaan paigutatakse nahale enamasti korgikese sees, et ta päris vabalt ringi ei silkaks), kes otsivad sobiva koha, kinnitades end saba küljes oleva iminapaga naha külge ja seejärel hammustades naha pinda lõhuvad selle terviklikkuse ning selle tulemusel aktiveerub immuunsüsteem.
Hammustamise tagajärjel toimub vere ja lümfivedeliku mehhaaniline eemaldamine, sõltuvalt kaani suurusest ja hammustamise kohast imeb kaan 5-20ml verd. Kehast vere eemaldamisel langeb üldjuhul mõningal määral inimese vererõhk.
Et verd paremini kätte saada, eritab kaan haavakesse oma sülge, millel on bioloogiline toime, st kaanide süljest on eraldatud sadu erinevaid ja kasulikke aineid, mis teraapia juures on olulised.
Kui kaan on piisavalt verd imenud, muutub ta teatavasti raskemaks ning ühel hetkel laseb end haavakeselt ise lahti (kui ei lase, siis üle tunni aja ei ole väga mõtet hoida, sellisel juhul tuleb manipuleerida kaaniga, et ta lahti laseks – tõmmata ei saa! Kaan reageerib ärritile hästi, võib kasutada seepi, Cutasept’i, viina vms).
Kaani hammustuse kohale jääb kolmnurkne haav, mis võib veritseda kuni 48 tundi (esimestel kordadel ja lümfipaisu puhul veritseb pigem rohkem ja kauem, kui regulaarselt kaaniteraapias käijatel). Esmase haavaravi teeb kaaniterapeut ise ja seejärel annab juhised kodus haava eest hoolitsemiseks.
Haavale tekivad ühe-kahe päeva jooksul tumedad hüübed ja koorikud ning haava ümbrusesse võivad tekkida juba kaani pealoleku ajal punetavad laigud, mis ajapikku kaovad. Kellel on kapillaaridega või nahaaluse koega probleeme, neil võivad tekkida ka verevalumid. Haavad võivad nagu putukahammustusedki sügeleda. Haavade kratsimist tuleks vältida, et veritsus ei algaks uuesti ja et haava ei satuks haigustekitajaid – vajadusel tupsutada külma viinaga, määrida peale mõnd leevendavat-rahustavat salvi või eeterlikku õli, kasutada apteegis käsimüügis olevaid ravimeid (Loratin, Claritine, Zyrtec jms allergianähtusid leevendavaid vahendeid või hüdrokortisoonsalvi). Koorikute asemele tekivad hiljem armid, mis omakorda ajapikku kaovad. Ka lümfisõlmed võivad kaaniteraapia järgselt suureneda, kui immuunsüsteem aktiivselt tööle hakkab – see on märk sellest, et keha hakkas mingite mitteomaste ainetega tööd tegema (jääkained või haigustekitajad). See on märk keha suurepärasest iseparanemise võimest!
Kaanide süljes olevate ainete toime: verd vedeldavad, juba tekkinud trombe lõhustavad, erinevate haigustekitajate vastased, valuvaigistavad, veresoonte mikrovigastusi parandavad, veresooni lõõgastavad, arme jms (mittefunktsionaalne sidekude) lõhustavad, trombide kleepumist blokeerivad, kahjustunud kudesid vähendavad, autoimmuunsete haiguste põhjusi pidurdavad, raku läbilaskevõimet parandavad, kolesterooli alandavad, viljatusprobleeme parandavad, vereringet parandavad; mõningate andmete põhjal ka vähki ravivad või leevendavad ained jne.
Kaaniteraapia kestvus: esimene kord kulub patsiendi tervisliku seisundi kohta infot kogudes kuni pool tundi aega, lisaks sellele tuleks arvestada kaanide pealolekuga umbes tund ja haavade eest hoolitsemisega – seega optimaalne aeg, millega võiks arvestada, on umbes poolteist tundi. Järgnevatel kordadel arvestada umbes tunniga. Kaaniteraapiat peaks tegema esimesel korral kuurina (kuur võib kesta sõltuvalt probleemist 5-10 korda) ning hiljem vastavalt vajadusele, ühekordsest kaanipanekust ei sünni suurt muutust organismis.
Kaaniravi ei ole ohtlik, kui seda viib läbi vastava koolituse läbinud ja pädev terapeut.
Kaaniteraapia näidustused:
Kõik südame- veresoonkonna haigused ja vereringehäired: sh infarkti ja insuldi eelsed ja järgsed seisundid, südame isheemiatõbi jms
Kõrge vererõhk
Kõrge kolesterool
Diabeet ja selle tüsistused
Veenilaiendid, pärakuveenikomud, veenipõletikud
Erinevad psühholoogilised probleemid: depressioon, stress, masendus, unehäired
Migreen, pingepeavalud
Erinevad nahahaigused
Haavad, armid: kroonilised ja raskesti paranevad haavad, akuutsed haavad, plastikakirurgia, mikrokirurgia
Trombiohu korral, kui „veri on paks“ või tromb ise, kopsuemboolia
Lümfipais ehk tursed
Tugi- ja liikumisaparaadi haigused: osteoartriit jms
Neuroloogilised haigused: sh epilepsia
Kuse- ja suguelundite haigused: sh infertiilsus, põie- ja neerupõletikud, müoomid, tsüstid, eesnäärme suurenemine, alaägedad põletikud, endometrioos
Kurgu-nina-kõrva ning näo-ja lõualuude haigused: sh polüübid, angiin, kõrvapõletik jne
Silmahaigused: sh glaukoom
Endokriinsüsteemi haigused
Hamba ja igemehaigused: põletikud, hambaauke ei ravi!
Autoimmuunhaigused
Mao- ja seedetrakti haigused: kõhukinnisus, haavandid jms
Kopsu- ja hingamisteede haigused: sh bronhiit, astma, kopsupõletiku järgselt
Vastunäidustused:
Hemofiilia ja muud verehaigused, kui veri ei hüübi
Koagulopaatia (hüübimissüstemi nõrkus)
Aneemia ehk kehvveresus, kui hemoglobiin on alla 100g/l
Aktiivne vähk/kasvaja (kui haiglaravi ei aita enam ja vaja sümptomeid leevendada, siis võib panna).
Äge põletikuline haigus, palavik
Ettevaatlikult tehakse teraapiat:
Rasedatele, imikutele, väikelastele
Putukahammustustele allergilistele inimestele
Hüpotoonikutele (ülemine vererõhk alla 100mmHg)
Psühhiaatriliste haigustega inimestele (bipolaarsed, skisofreenikud jms)
Verd vedeldavaid ravimeid võtvatele inimestele (sh kui on kasutusel Marevan, siis tuleb see päevaks-paariks ära jätta, aga AINULT raviarsti loal!)
Enne kaaniteraapiasse tulekut:
Vältida lõhnavaid deodorante, parfüüme, keha kreemitamist, duššigeele, šampoone (kui on vaja pesta, siis eelmisel päeval või ainult puhta veega loputada)
Vältida tugevalõhnalisi toiduaineid nagu küüslauk, sibul, vürtsid, chilli jms
Vältida alkoholi, narkootikumide ja suitsu tarvitamist
Varuda koju ennetavalt mõni sügelusevastane vahend, millest oli juttu eespool.
Varuda koju sobilikke haavamaterjale (ainult tavalistest plaastritest ei piisa) – näiteks Mesoft haavasidemed (imavaks materjaliks), Mefix rullplaaster, mida saab ise sobivasse mõõtu lõigata vastavalt vajadusele; piisavalt suured Mepore haavaplaastrid, abi võib olla ka pesukaitsmete/sidemete kleepimisest riiete sisepoolele, et veritsuse korral läbi haavamaterjali riideid kaitsta.
Hoolitseda ennetavalt selle eest, et peale kaaniteraapiat ei oleks sama päeva õhtul ja järgmisel päeval suuri käimisi-toimetamisi, et oleks aega puhata ja taastuda.
Juua juba enne kaaniteraapiat piisavalt vedelikku.
Mitte üle mõelda ja hirmu külvata kaanide suhtes, nad on meie austustväärt abilised.
Küsimuste tekkimisel võtta ühendust kaaniterapeudiga.
Peale kaaniteraapiat:
Võtta endale aega taastumiseks
Hoolitseda haavakeste eest, vahetada haavamaterjale vastavalt vajadusele.
Vältida haavade veritsemise aja jooksul vanni, kuuma dušši, saunatamist ja ujumist
Vältida treeninguid ja massaaži veritsemise perioodil.
Vältida haavakeste sügamist, et ei tekiks haavainfektsiooni.
Juua palju vedelikku (vesi, taimeteed)! See on väga oluline keha taastumiseks. Inimese normaalne joodav vedelikukogus päeva jooksul peaks olema 1,5-2 liitrit.
Võib esineda peavalu, see möödub enamasti päeva-kahe jooksul, ka selle möödumiseks on vaja piisavalt juua.
Võtta esmajärjekorras ühendust küsimuste või probleemide korral kaaniterapeudiga.
Teaduslik ingl. keelne lisamaterjal soovi korral lugemiseks: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3757849/