top of page
kupumassu1.jpg
Kuputeraapia: Our Services

Kuputeraapia ja -massaaž

Kupupanekut ja verikuppu on rahvameditsiinis kasutatud tuhandeid aastaid. Eestis kasutati vanadel aegadel kuppude panekul sarvi, sest see oli kõige käepärasem vahend. Soome keeles näiteks kupupanek otsetõlkes tähendabki sarvede panekut. Traditsiooniliselt eristatakse „kuiva“ ja „märga“ kuppu ehk esimene tähendab kuputeraapiat alarõhu meetodil, märja kupu all mõistetakse aga verikuppu, ehk nö „must“ seisev veri lastakse välja ning kupp aitab sel organismist paremini erituda. „Kuiva“ kuputeraapiat saab jagada veel kolmeks, ehk istekupp, välkkupp ja kupumassaaž. Esimese puhul jäetakse kupud vastavalt probleemsele piirkonnale 10-20-minutiks seisma, massaaži puhul kombineeritakse kuppude panekut tavaliselt õli-, mee- või ravimtaimemassaažiga ja liigutatakse kuppe keha erinevatel piirkondadel. „Välkkupu“ puhul asetatakse kupp paigale ja tõmmatakse kohe seejärel ära ning korratakse vajadusel tegevust.

Kupupanekul jäävad kehale enamasti verevalumid, need paranevad nagu rahvakeeles „sinikad“ ikka. Ka verikupu paneku järgselt võivad hematoomid tekkida. Mõned terapeudid on seisukohal, et mida tugevam „sinikas“ kuhugi jääb, seda kehvem verevarustus, ja just sellesse kohta kuputeraapiat tegema peakski. Kupumassaaži järgselt võivad hematoomid tekkida, aga ei pruugi, see sõltub taas konkreetse inimese vereringest, sidekoest ja naha tüübist.

Nagu eelnevalt mainitud, siis vanasti kasutati kuppude panekuks sarvi, aga ka savianumaid, bambust ja klaasi – sõltuvalt materjali kättesaadavusest. Nende paigale asetamiseks oli enamasti vajalik tulega või soolega alarõhu tekitamine. Tänapäevasemateks vahenditeks on aga veel kummi-, silikoon- ja plastmasskupud.

Kupumassaaži tehakse naha kaudu lihastele, liigestele ja punktmassaažina. Liigutused peavad jälgima vere- ja lümfiringet. Kuppe ei ole hea panna kondisele piirkonnale, näiteks roietele, selgroole jms. Kupp tõmbab alarõhuga endasse nahka ja muid pehmeid kudesid. Kuputeraapiat võib kombineerida ka hiina meditsiinist tuntud akupunktide ja meridiaanidega. Kui nende kohta teadmised puuduvad, siis on ka väga efektiivne lähtuda abivajaja probleemsetest piirkondadest, mille kohta saab aimu vestluse ja kupupanekule eelneva massaaži teel.

Miks kuputeraapia on tõhus? Kuputeraapia töötab paljuski keha isetervenemisvõime tõttu. Ärritades keha mingit piirkonda ning parandades selle verevarustust hakkab organism sellele ise tähelepanu pöörama ning tervendama. Seetõttu on kuputeraapia tõhus paljude erinevate seisundite ja haiguste korral.

Istekupu ja kupumassaaži toime:

Staaside kõrvaldamine (vereringe halvenenud), paraneb lümfi- ja vereringe ning seetõttu ka kudede ainevahetus (nn apelsinikoorenahk väheneb)

Ajutine vererõhu tõus

Pulss normaliseerub

Biokeemilised positiivsed muutused

Vähenevad tursed

Väljutatakse jääkained

Vähenevad lihaspinged ja spasmid

Ainevahetus paraneb kogu organismis


Näidustused:

Närvi-, lihas- ja liigesvalud, erinevad valusündroomid

Kroonilised lihas- ja liigeshaigused

Sporditraumad

Erinevad valusündroomid (aga mitte ägedas faasis)

Õlavöötme- ja seljavalud

Astma, bronhiit, kopsupõletik ja muud kergemad hingamisteede- ning kopsudega seotud haigused (aga mitte ägedas faasis ega palavikuga)

Seedimisprobleemid

Unetus

Reuma

Depressioon

Naha vananemine, tuhm jume, venitusarmid ja nn apelsinikoore nahk

Tursed

Nii meeste- kui naiste üleminekuea vaevused

Halvatus (pareesid, pleegiad)

Üleliigne kehakaal


Vastunäidustused:

Haigused ja seisundid ägedas faasis, palaviku korral

Rasked südame-veresoonkonna haigused, neeru- ja kopsuhaigused

Pahaloomulised kasvajad/vähk või nende kahtlus

Veenilaiendid ja -põletikud (lokaalselt ei saa kasutada)

Vere hüübimishäired või verevedeldajate kasutamine

Erinevad nahaprobleemid (nahahaigused: psoriaas, roos jms, allergiline lööve, nahapinnast kõrgemad sünnimärgid, naha terviklikkuse häired: põletused, haavandid jms – lokaalselt ei saa kasutada)

Nakkushaigused (tuberkuloos jms)

Psüühhilised haigused (skisofreenia, depressioon jms)

Epilepsia (aktiivses haiguse faasis mitte panna)

Kunstliigesed (nende peale ei panda)

Alkoholi või narkootikumide tarvitamine enne protseduuri

Rinnalapsed, imetavad emad

Operatsioonist möödas vähem kui 1 kuu, suurtest op-dest vähem kui pool aastat kuni aasta

Raseduse ajal mitte soovitav

Menstruatsiooni ajal kõhu piirkonda mitte panna

Lahtised haavad

Kilpnäärme haiguste korral, kui pole ravitud


Kuna kupupanek ja massaaž panevad kehas jääkained aktiivselt liikuma, on teraapia järgselt oluline palju puhast vett juua (normaalne igapäevane vedeliku kogus on 1,5-2 liitrit).

bottom of page